Fındığın Sağlığa Yedi Faydası

Kimden: Nutfinzel . In: Root On: Yorum: 0 Hit: 503

Fındık yemeniz için yedi önemli sebep !

Fındık belkide en sağlıklı kuruyemişlerden biridir. Bizde sizin için fındığın sağlığınıza nasıl etki edeceğine dair yedi önemli sebebi bir araya getirdik.

Fındık Kalp ve Damar Dostudur 

Özellikle çiğ fındık içerdiği E vitamini sayesinde kalp krizi riskini azaltır. Bunun yanında içeriğinde bulunan arjinin (arginine) sayesinde  kalp kapl krizi riskini ciddi anlamda azaltır. Arjinin  damar sertliğini önlemeye, yüksek tansiyonu düşürmeye ve damarlarda plak oluşumunu önlemede fayda sağlar. Bazı tür kalp yetmezliklerinde kalbin güçlendirilmesinde etkilidir. Unutmadan arjinin amino asiti vucudumuzca üretilemez. Bu sebepten dışarıdan gıdalar ile düzenli alımı çok önemlidir.

Kanser Düşmanıdır 

Fındık içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde özellikle kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller. Bunun yanında içeriğinde bulunan lif sayesinde sindirim sistemi kaynaklı sorunlarada yardımcı olur. 

Diyabet Riskini Azaltır

Fındık içeriğinde bulunan yüksek lif oranları sayesinde diyabet riskini azaltır. Bunda liflerin bağırsaklarda sindirilmesi esnasında ortaya çıkan bir nevi jel yapısı bağırsağın gıda emilim yolunu uzatır. Bu durum gıdaların tüm bağırsak boyunca emilimini sağlar. Tüm bağırsak yolu boyunca artan emilim yolu hem kanda ki glikoz seviyesinin radikal bir şekilde bir anda yükselmesini engellerken bağırsaklarda bulunan reseptörlerin (özellikle ince bağırsak sonlarında) beslenmesini sağlayarak orta vadede glikoz direncini düşürür. Bu sayede kandaki glikoz fazla insüline gerek olmadan hücreler tarafından emilir. Bu da pankreası ciddi rahatlatır. Özellikle tip 2 diyabet hastalarında düzenli kullanım iyi sonuçlara yol açabilir. 

Kötü Kolleströlü Düşürür

Fındık içeriğinde bulunan oleik asit sayesinde kötü kollestrolün düşmesine fayda salarken iyi kolleströlün de artmasını sağlar.

Beyin Sağlığını Korur

İçeriğinde bulunan fitokimyasallar anti kanser etkileri göstermelerinin yanında beyin sağlığını da iyi yönde etkiler. İçeriğinde ki triptofan ve izolofin gibi amino asitler ile de özellikle ruh sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Yani moraliniz bozukken bile fındık tüketin. 

Cildiniz Fındıkla Daha Güzelleşsin

Fındık ciddi bir antioksidan kaynağı. Bu da serbest radikal diye adlandırılan maddelerin cildinize vereceği hasarı önlemede yardımcı olacaktır. Bunun yanında cildin kendini yenilemesine sebep olacak dinamikleri harekete geçirir.

Bağışıklığı Kuvvetlendirir

E vitamini sayesinde kırmızı kan hücrelerinin parçalanamsını önler ve bu sayede anemi riskini azaltır. Yine kan dolaşımını düzenleyerek  girp , soğuk algınlığı gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Burada yazdıklarımız dışında da bir çok fayda sağlıyor fındık. Düzenli bir şekilde tüketmenizi öneririz. Günde 10 veya 15 adet fındık bir kişi için yeterli olacaktır.

Yorumlar

Yorum bırak